Голем ракетен напад врз Тел Авив: Хамас објави дека е одмазда за убиството на цивили

Од:

По неколку недели, во Тел Авив се слушнаа сирени за ракетен напад. Набргу по објавувањето на тревогата, вооруженото крило на движењето Хамас објави дека извршило голем ракетен напад врз Тел Авив од Појасот Газа.

Израелската армија соопшти дека од Рафах во јужниот дел на Појасот Газа, каде армијата спроведува воена офанзива, врз Израел биле истрелани осум до десет ракети. Се уште нема извештаи за штети или жртви.

Како што јави агенцијата АП, ова е прв пат по неколку месеци да се огласат сирени во Тел Авив. Иако Хамас го напаѓа Израел со ракети во последните месеци, нивниот дострел не беше доволен да му се закани на Тел Авив.

Според весникот Хаарец, сирените кои предупредуваат за ракетен напад се слушнале по 13 часот по наше време и на други места во централниот дел на Израел.

Военото крило на палестинското движење Хамас, против кое Израел се бори во Појасот Газа, објави дека извршило голем ракетен напад врз Израел.

Според нив, тоа е одмазда за цивилите убиени од израелската армија. Израелската армија објави дека од Рафа биле истрелани најмалку десет ракети, пишува The Times of Israel. Израелската армија сега спроведува офанзива во оваа област на југот на Појасот Газа.

Ракетниот напад врз Тел Авив се случува во време кога продолжуваат преговорите за прекин на огнот и ослободување на заложниците. Според извор на АФП, израелскиот воен кабинет вечерва треба да разговара за ова прашање.

Би можело да ве интересира

Хамас: Никој не знае колку израелски заложници се уште се живи

Израел: Хамас го отфрли предлогот за примирје

Хамас ја прифати резолуцијата на Советот за безбедност за прекин на огнот

Хамас ја поздрави резолуцијата на Советот за безбедност на ОН за поддршка на предлогот за прекин на огнот во Појасот Газа

Горан Наумовски

Хамас: Израел изврши страшен масакр, убија неколку заложници и 200 Палестинци

Израел продолжи со нападите врз Газа и покрај повиците за прекин на огнот

A1on