izrael gaza

Свет

Голем ракетен напад врз Тел Авив: Хамас објави дека е одмазда за убиството на цивили

А1он
По неколку недели, во Тел Авив се слушнаа сирени за ракетен напад. Набргу по објавувањето на тревогата, вооруженото крило на движењето Хамас објави дека извршило
Свет

Белата куќа: Не повлекуваме црвени линии за Израел, ќе продолжиме да го поддржуваме

А1он
Портпаролот на Белата куќа Џон Кирби рече дека САД нема да повлечат „црвени линии“ за Израел. „Ќе продолжиме да ги поддржуваме“, рече Кирби и одби
Свет

Бајден: Нападот на Хамас нè потсетува на холокаустот, повеќе нема да стоиме настрана

А1он
Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека САД ќе направат се за да се осигура дека земјата е повторно безбедна и дека го поддржуваат решението за
Свет

САД ставија вето на резолуцијата на ООН за Израел и Газа со која се бара прекин на огнот

А1он
Соединетите Американски Држави ставија вето на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН со која се бара прекин на конфликтот меѓу Израел и палестинскиот Хамас