Палестина повторно испрати барање до Советот за безбедност за прием во ОН

Од:

Палестинскиот амбасадор во Австрија и претставник во Обединетите нации, Салах Абдел Шафи денеска изјави дека Палестина повторно испратила предлог до Советот за безбедност на ОН да ја прими во ОН.

„Откако до Генералното собрание презентиравме предлог за прием на Палестина во ОН, кога тој беше одбиен поради американското вето барањето повторно беше испратено до Советот за безбедност на ОН“, рече Шафи.

Тој додаде дека следната недела очекува разговор со Советот за безбедност на ОН за ова прашање, пренесува РИА Новости.

Би можело да ве интересира

Словенија ја призна Палестина

Предраг Петровиќ

Шпански министер: Мојот израелски колега објави скандалозно и страшно видео

Голем ракетен напад врз Тел Авив: Хамас објави дека е одмазда за убиството на цивили

Предраг Петровиќ

Борел: Признавањето на палестинската држава не е подарок за Хамас

Горан Наумовски

Песков: Русија ја признава државата Палестина

Полска објави дека поддржува решение со две држави за Израел и Палестинците