Песков: Русија ја признава државата Палестина

Од:

Дмитриј Песков, портпаролот на Кремљ, рече дека Русија како правен наследник на СССР ја признава државата Палестина.

„Сакам да ве потсетам дека Руската Федерација, правен наследник на Советскиот Сојуз, веќе во последната фаза од своето постоење, ја призна државата Палестина и тоа апсолутно се вклопува во релевантната резолуција на Советот за безбедност на ОН и пристапот врз основа на договорот за две држави.

До денес, Палестина е призната од девет земји-членки на ЕУ.

Осум земји – Бугарија, Кипар, Чешка, Унгарија, Малта, Полска, Романија и Словачка – го презедоа овој чекор во 1988 година, пред да влезат во ЕУ, а Шведска во 2014 година.

Би можело да ве интересира

Песков: Влезот на Украина во НАТО е неприфатлива закана за безбедноста на Русија

Песков: Промена на преференциите на француските гласачи во интерес на Русија

Песков: Путин не ја исклучува можноста за преговори со Украина

Словенија ја призна Палестина

Предраг Петровиќ

Шпански министер: Мојот израелски колега објави скандалозно и страшно видео

Голем ракетен напад врз Тел Авив: Хамас објави дека е одмазда за убиството на цивили

Предраг Петровиќ