Полска објави дека поддржува решение со две држави за Израел и Палестинците

Од:

Полска денеска соопшти дека поддржува решение со две држави за блискоисточната криза меѓу Израел и Палестинците, откако Ирска, Шпанија и Норвешка објавија дека ќе ја признаат палестинската држава.

„Ќе ги поддржиме напорите на високиот претставник на Европската унија и другите земји кои веруваат дека е потребно некое долгорочно, стабилно решение“, изјави полскиот министер за надворешни работи Радослав Сикорски, пренесе Ројтерс.

Тој додаде дека Полска верува дека такво стабилно, долгорочно решение би било постоењето на две држави.

Би можело да ве интересира

Избегната голема несреќа во Полска, полициско возило удри во спасувачки хеликоптер на автопат

Словенија ја призна Палестина

Предраг Петровиќ

Шпански министер: Мојот израелски колега објави скандалозно и страшно видео

Голем ракетен напад врз Тел Авив: Хамас објави дека е одмазда за убиството на цивили

Предраг Петровиќ

Борел: Признавањето на палестинската држава не е подарок за Хамас

Горан Наумовски

Палестина повторно испрати барање до Советот за безбедност за прием во ОН