Германија протера авганистанско семејство, Варшава го осуди овој потег како кршење на законот

Од:

Германската полиција врати авганистанско семејство кое илегално влегло во Германија од Полска. Варшава го осуди овој потег како кршење на законот, а германската полиција соопшти дека полските колеги ги оставиле да чекаат со часови бидејќи немало одговор што да се прави со Авганистанците.

„Пренесувањето на странци во Полска од страна на германската полиција беше извршено со кршење на принципите на соработка меѓу двете служби и спротивно на законот за преселување. Германските власти не смеат произволно да донесат таква одлука“, напиша полската гранична служба на Х вчера.

Изјавата дојде откако германските власти минатиот петок уапсија семејство од пет авганистански баратели на азил на полската страна од границата во близина на Осинов Долни. Семејство Авганистанци е уапсено поради илегален влез во Германија без потребната документација.

Според постоечкиот закон, Авганистанците, со оглед на тоа што немале документи, требало да бидат вратени во Полска, каде што добиле азил.

Полскиот премиер Доналд Туск изјави дека ќе разговара за „неприфатливиот инцидент“ со германскиот канцелар Олаф Шолц на неформалниот состанок на ЕУ во Брисел оваа недела.

За тоа ќе се разговара и на следната средба меѓу полскиот министер за внатрешни работи Томаш Сиемониак и неговата германска колешка Ненси Фезер, изјави портпаролот на полското министерство.

Полските власти се пожалија дека Германците не ги информирале за нивните намери да ги приземјат Авганистанците. Германците велат дека, иако се обиделе да организираат „примопредавање“, решиле едноставно да го остават семејството на граница откако неколку часа не добиле одговор од полската страна.

Би можело да ве интересира

Девет државјани на Украина се повредени во сообраќајна несреќа во Полска

(ВИДЕО) Се урна авион во Полска, засега не се знае дали има преживеани

Полска се подготвува за голема војна

Аларм во Полска: Сојузничките земји по втор пат подигнаа авиони во последните 24 часа

Горан Наумовски

Германија го повика турскиот амбасадор на разговор поради прославата на Демирал на ЕУРО

Катерина Ѓуровски

Судир меѓу полицијата и демонстрантите на конгресот на АфД, не се знае дали има повредени

Горан Наумовски