Белата куќа ќе мора да реагира на недостигот од чипови за американската индустрија

Од:

Официјални лица во сегашната американска администрација вршат притисок врз компаниите што произведуваат полупроводници да бидат „потранспарентни“ во однос на нивните синџири на снабдување, додека брзаат да ги ублажат последиците од глобалниот недига на чипови.

dobivaj vesti na viber

„Фајненшл тајмс“ цитира изјава на американски службеник кој истакна дека државата формално ќе побара повеќе информации од компаниите за нивните синџири на снабдување.

„Се надеваме дека ова ќе биде почеток на поширок напор за постигнување поголема транспарентност во однос на понудата и побарувачката. Барањето ќе биде официјално доставено до Федералниот регистар на САД, а нејзината цел е да собере информации за понудата и побарувачката на чипови, акции и разни сегменти на клиенти, велат официјалните лица, додека одговорите ќе бидат доброволни.

Тој потег доаѓа откако министерката за трговија Џина Рајмондо и директорот на Националниот економски совет Брајан Дис свикаа состанок во Белата куќа со претставници на компании вклучени во синџирот на снабдување со чипови.

Администрацијата на Џо Бајден брза да се справи со глобалниот недостаток на чипови од почетокот на оваа година, кога неколку производители на автомобили, вклучувајќи ги и Џенерал Моторс и Форд, беа принудени да затворат дел или сите свои американски погони бидејќи не можеа да купат доволно чипови.

Остриот пораст на побарувачката за електроника за широка потрошувачка за време на пандемијата доведе до недостиг на чипови, кои во САД беа влошени со санкциите против кинескиот производител на чипови Semiconductor Manufacturing International Corp.

Таа ситуација особено ги оптоварува производителите на автомобили ширум светот, бидејќи производителите на чипови ги префрлија набавките на потрошувачите во електроника за широка потрошувачка, кои плаќаат повисока цена за полупроводници.

Претставниците на Белата куќа се загрижени дека потенцијалното затворање на фабриките во Виетнам и Малезија, предизвикано од ширењето на варијантата Делта на коронавирусот, може дополнително да влијае на синџирите на снабдување. Недостигот ги обнови повиците од американската индустрија за полупроводници за државна финансиска помош.

Американските власти го поддржуваат одобрувањето на пакетот од 52 милијарди американски долари државни средства за американската индустрија за чипови, што беше усвоено од Сенатот, но се уште не е одобрен од Претставничкиот дом.

Би можело да ве интересира

Белата куќа намени 13,5 милијарди долари за трошоци на греење на американските домаќинства со ниски примања

А1он

Белата куќа домаќин на конференција за борба против софтвер со кој се бара откуп

А1он

Белата куќа: Погрешна е одлуката на ОПЕК+ да го намали производството на нафта

А1он

И во Белата куќа згрозени од извештаите за откриената масовна гробница во Изјум

А1он

Вашингтон го повика кинескиот амбасадор на разговор во Белата куќа

А1он

ВИДЕО: Четири лица тешко повредени по удар на гром во близина на Белата куќа

А1он