Авион со туристи се урна над платото Наска во Перу

Од:

Седум лица загинаа денеска во несреќа на мал авион кој леташе над геоглифите (древни теренски цртежи) на платото Наска во Перу, објави весникот „Ел Комерсио“.

Според изданието, во авионот се наоѓале пет туристи и двајца пилоти. Патниците биле државјани на САД, Чиле и Холандија. Засега не е позната причината за несреќата.

Летовите над геоглифите на Наска се исклучително популарни меѓу туристите кои доаѓаат во Перу. Во 1994 година геоглифите се прогласени за светско културно наследство на УНЕСКО.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Огромни немири во Перу, евакуирани туристи од Мачу Пикчу

Над 50 повредени во протестите во Перу

ВИДЕО: Жестоки судири на демонстрантите и полицијата на протестот наречен „преземање на Лима“

Ана Ололовска

ВИДЕО: Авион со 72 патници се урна во Непал, најмалку 40 мртви

Катерина Павлова-Николовска

Полициски час во Перу по серијата насилни протести

Најмалку 17 загинати во немири во Перу

Ана Ололовска