Перу прогласи вонредна состојба на границата со Еквадор

Од:

Поради бранот насилства во Еквадор, владата на Перу прогласи вонредна состојба на северната граница со таа земја.

Перуанскиот премиер Алберто Отарола најави дека како дел од прогласувањето на вонредна состојба, неодреден број воени трупи ќе бидат распоредени за поддршка на полициските сили, пренесува Ројтерс.

Тој додаде дека министрите за одбрана и за внатрешни работи на Перу ќе бидат во близина на границата за да ги координираат операциите.

Би можело да ве интересира

Во амбасада на Мексико е уапсен поранешниот потпретседател на Еквадор, Хорхе Глас

Русија би можела да остане без банани

А1он

Политичарка во Еквадор ликвидирана сред бел ден

Горан Наумовски

Еквадор го испраќа „старото руско железо“ во Украина во замена за модерно оружје од САД

ВИДЕО: Брутални снимки од Еквадор, бандите мачат заробени полицајци и војници

Затворениците во Еквадор ослободија 11 вработени во затворот кои беа земени како заложници