АУ сака создавање регионална сила за борба против Боко харам

Од:

Африканската унија повика на содавање регионална сила од 7.500 лица, која ќе се бори со нигериските исламисти од групацијата Боко харам и ќе стави крај на нивните активности.

Грозоморните злосторства на Боко харам, нивната неочекувана жестокост, нивното тотално непочитување на човечкиот живот, нивните разурнувања се невидени, изјави Нксозана Дламини Зума, претседателка на Комисијата на АУ.

Би можело да ве интересира

Групата Г20 и даде на Африканската унија ист статус како и на Европската унија

ВИДЕО: Израелска дипломатка протерана од самитот на Африканската унија

Ана Ололовска

Упад на Боко Харам во затвор во Абуџа, избегаа околу 300 затвореници

Ана Ололовска

На Самитот на Африканската унија осуден бранот државни удари на континентот

Ана Ололовска

Безбедноста и одговорот на пандемијата се главни теми на Самитот на Африканската унија

Ана Ололовска

Боко Харам го засилува влијанието на запад од Нигерија, заробени шест локални заедници

А1он