АНСА: Г-20 постигна договор за ограничување на затоплувањето за не повеќе од 1,5 степени

Од:

Учесниците на Самитот на Г-20 во Рим успеаја да се договорат да го ограничат глобалното затоплување за не повеќе од 1,5 степени Целзиусови, јави АНСА, повикувајќи се на дипломатски извори.

dobivaj vesti na viber

Се појаснува дека во нацрт-завршната декларација како краен рок за запирање на порастот на температурата стои „средината на векот“.

На овој начин, земјите од Г-20 успеаја да воспостават построга граница на глобалното затоплување отколку во Парискиот климатски договор од 2015 година, каде температурата од 1,5 степени е ставена во посакуван контекст. Парискиот договор постави цел за намалување на емисиите на стакленички гасови, спречување на глобалната просечна температура да се зголеми за повеќе од 2 степени во однос на прединдустриското ниво до 2100 година и преземање мерки за одржување на затоплувањето во рамки на 1,5 степени.

Во однос на нулта емисии, за кои се поставени различни рокови за поединечни земји – од 2030 (ЕУ) до 2060 година (Кина), земена е предвид „разликата во позициите“ на земјите како Кина, Индија и Индонезија, навел изворот на АНСА.

Би можело да ве интересира

Земјите од Г20 усвоија конечна декларација во која се критикува војната во Украина

Лавров: Западот се обидува да ја политизира декларацијата на Г20

А1он

Британскиот премиер и порача на Русија да ја напушти Украина и да ја прекине варварската војна

А1он

Кина е против исклучување на Русија од Г20

А1он

Лавров на Бали се сретна со Гутереш и со кинескиот министер за надворешни

Ана Ололовска

На Бали средба на Ердоган со саудискиот престолонаследник

Ана Ололовска