Американскиот државен секретар пристигна во Токио

Од:

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска пристигна во посета на Јапонија каде ќе се сретне со премиерот Шиндзо Абе и министерот за надворешни работи Таро Коно.

Се очекува Помпео со јапонските функционери да разговара за неговата утрешна посета на Северна Кореја.

Американскиот државен секретар претходно најави дека по посетата на Пјонгјанг, може да бидат објавени датум и место за втора средба на американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер  Ким Џонг-ун.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Петмина загинати во леталото на крајбрежната стража кое се судри со изгорениот авион

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Изгоре авион на писта на аеродром во Токио

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Експлозија во зграда во Токио: Четири лица се повредени, тројца во тешка состојба

Горан Наумовски

Јапонија им нуди на семејствата по 7500 долари по дете доколу се иселат од Токио

А1он

Јапонија одобри двојно зголемување на воениот буџет до 2027 година

А1он

Токио почна да издава потврди за истополови партнерства