majk pompeo

Македонија

Честитка од Помпео за 8 Септември: САД остануваат ваш цврст сојузник

А1он
Оваа година и честитаме на Северна Македонија што стана 30-та членка на НАТО и ја поздравуваме посветеноста на земјата за регионален и глобален мир и
Свет

Помпео и во Словенија ја обвини Кина дека се обидува да ги контролира луѓето и економиите

А1он
Американскиот државен секретар денеска ја посети Словенија во рамките на мини европската турнеја, при што повтори дека плимата се свртува кон Комунистичката партија на Кина
Свет

Помпео: Авторитаризмот се уште живее во Русија, Кина и Иран

А1он
Американскиот државен секретар Мајк Помпео предупреди денеска дека подемот на авторитаризмот во Русија, Кина и Иран ги загрозува слободите ширум светот. На првата станица на
Свет

ВИДЕО: Дипломатска порака или страв од коронавирусот, дански високи претставници не сакаа да се ракуваат со Помпео

Горјан Грнчаровски
Актуелниот американски државен секретар Мајк Помпео во својата мини европска турнеја ги посети Велика Британија и Данска за да разговара во однос на повеќе дипломатски
Свет

Помпео: Генералниот директор на СЗО е поткупен од кинеската Влада

А1он
Државниот секретар на САД, Мајк Помпео го обвини генералниот директор на СЗО, Тедрос А.Гебрејесус, дека е „поткупен“ од Владата на Кина. „Не можам да кажам
Свет

Помпео: САД го отфрлаат извештајот на ОН за убиството на иранскиот генерал Сулејмани

А1он
САД го отфрлаат заклучокот на специјалната известувачка на Обединетите нации за убиства без судење (extrajudicial executions), Ањес Каламар дека американскиот атентат врз иранскиот генерал Касим
Свет

Помпео: САД и ЕУ преговараат за повторно воспоставување на взаемните патувања

А1он
Вашингтон и Брисел водат сложени разговори за повторно воспоставување на патувањата меѓу САД и ЕУ, изјави денеска државниот секретар Мајк Помпео во телефонски брифинг за
Свет

Помпео го повика Советот на безбедност да го продолжи ембаргото на оружје на Иран

А1он
Нарекувајќи го Иран „најбрутален терористички режим“ во светот, државниот секретар на САД, Мајк Помпео, денеска го повика Советот за безбедност при Обединетите нации да го
Свет

Помпео го обвини Советот на ОН за човекови права за лицемерие

А1он
Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска го обвини Советот на ОН за човекови права за лицемерие, откако организацијата усвои резолуција со која се осудува расизмот