Макрон: Отфрлени тројца водечки кандидати за претседател на Европската комисија

Од:

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека челниците на Европската унија отфрлиле тројца водечки кандидати за претседател на извршното тело на Унијата, Европската комисија.

Во изјава по денешниот самит на ЕУ, Макрон изјави дека е „истакнато оти ќе биде невозможно тие тројца кандидати да се задржат“.

Кандидатот на десниот центар, Манфред Вебер од Германија, Холанѓанецот Франс Тимерманс од левиот центар и либералната кандидатка која се залага за слободен пазар Маргрет Вестагер од Данска, се сметаат за најголеми фаворити за претседател на Европската комисија и наследник на Жан Клод Јункер.

Нив тројца ги поддржа Европскиот парламент, но Макрон е против системот кој ги фаворизира и сака други имиња во Комисијата, која предлага и спроведува закони на ЕУ.

Макрон рече дека разговорите меѓу челниците на ЕУ се во тек „за да се обезбеди да се појават други имиња“. Челниците повторно ќе се состанат на 30 јуни за да ги финализираат преговорите за именување функционери на клучните позиции во ЕУ.

Би можело да ве интересира

Макрон свика итен состанок на комитетот за одбрана поради Сирија

Спасовски: Денес останува да го завршиме тоа што е наша обврска – да ја внесеме Македонија во НАТО и во ЕУ

Татјана Ташкова

Заев: Убеден сум дека на 17 и 18 октомври ќе добиеме датум за почеток на преговори со ЕУ

Шекеринска: Ние испорачавме резултати, очекуваме Унијата да покаже лидерство и да ги отвори пристапните преговори

Татјана Ташкова

Соботка: Со блокада на почетокот на пристапни преговори на Северна Македонија и Албанија се штети на кредибилитетот на ЕУ

Пет можни сценарија за Брегзит