zimbabve

Свет

Во Зимбабве уапсен лидер на секта, тврдел дека е пророк и злоставувал 250 деца

А1он
Полицијата во Зимбабве уапси маж кој тврди дека е пророк на апостолската секта за криминални активности кои вклучуваат злоупотреба на деца. Уапсени се и седуммина
Свет

Владата на Зимбабве им порача на државните службеници: Нема вакцина, нема плата

А1он
Шефот на Комисијата за јавни услуги на Зимбабве, Џонатан Вутавунаше денеска ги известил државните службеници дека ако не се вакцинираат против Ковид-19, нема да им
Свет

Оставка на потпретседателот на Зимбабве, имал врски со мажени жени

А1он
Потпретседателот на Зимбабве Кембо Мохади денеска поднесе оставка поради секс скандал, за кој пишувале локалните медиуми. Мохади изјави дека поднесува оставка со цел „да не
Свет

Зимбабве: Акутната неисхранетост кај децата е во пораст

А1он
Случаите со акутна неисхранетост во Зимбабве се зголемуваат, а податоците покажуваат дека секое трето дете во земјата страда од неисхранетост, јави Гардијан. Процентот на деца
Свет

Од Зимбабве годишно се краде злато вредно 1,5 милијарди долари

А1он
Од Зимбабве секоја година илегално се изнесува злато во вредност од 1,5 милијарди долари, со што сиромашната земја останува без критички важни приходи во странска
Свет

Инфлацијата во Зимбабве достигна 840 проценти

А1он
Годишната инфлација во Зимбабве се зголеми на речиси 840 проценти во јули, соопшти Националната агенција за статистика. Јужноафриканската нација се бори со хиперинфлацијата повеќе од
Свет

Албански бизнисмен вмешан во коруптивен милионски тендер на Владата во Зимбабве

А1он
Албански бизнисмен е вмешан во корупцискиот скандал, што ја тресе Владата во Зимбабве, за набавка на медицинска опрема и средства за справување со пандемијата со
Економија

Инфлацијата во Зимбабве изнесува речиси 800 отсто на годишно ниво

А1он
Годишната инфлација во Зимбабве во мај се зголеми на 785,55 проценти, соопшти Националната агенција за статистика на ова аафриканска земја. Блумберг наведува дека годишната инфлација