(ВИДЕО) Нилски коњ проголта човек: Го плукна два пати, но реши да го докрајчи

Од:

Британецот Пол Темплер имал 28 години и бил туристички водич во Зимбабве додека еден ден не му се случил „лош ден“ на работа.

Тој 9 март 1996 година, дознал дека колегата што води сафари со кану по реката Замбези има маларија, а Темлер се согласил да ја преземе неговата група од десетина луѓе поделени во кајаци.

При спуштањето по Замбези на безбедно растојание поминале покрај десетици нилски коњи, жители на четвртата по големина африканска река, но се случил непланиран инцидент што едно кану се одвоило од групата и се приближило до опасното животно.

Воденото чудовиште ги катапултирало кануто и туристот, поради што настанал хаос во реката. Струјата го однела во устата на мајката нилски коњ.

– Знаев дека морам брзо да го извлечам… Веслав кон него, полека приближувајќи се, кога здогледав огромен страничен бран како доаѓа кон мене. Ако некогаш сте гледале стари филмови каде што торпедо се приближува до брод, тоа било така. Знаев дека е или нилски коњ или огромен крокодил – се присети Темплер за CNN Travel.

Тој додава дека во моментот кога му ја подал раката на човекот во реката, избила водата меѓу нив и настанала темнина. Следуваше кошмар.

– Мојот свет стана мрачен и невообичаено тивок. Ја чувствував водата од половината надолу. Можев да почувствувам дека сум мокар дури и во реката. Од половината нагоре беше поинаку. Беше топло. Не беше толку влажно како да сум во река, но не беше ниту суво. Чувствував страшен притисок на долниот дел на грбот. Се обидов да се свртам, но не успеав – изјави Британецот.

Тој додава дека му биле потребни неколку секунди за да разбере каде се наоѓа и што му се случило.

– Сфатив дека сум до половината во устата на нилски коњ – рекол Темплер.

Имајќи на ум дека нилскиот коњ може да порасне до пет метри во должина и да тежи до четири тони, не е чудно што возрасен човек може да се смести во неговата уста и грло. Може да ја отвори устата под агол до 150 степени, а најстрашно се забите чии остри огради можат да бидат долги и до половина метар. Каснувањето на нилски коњ е три пати посилно од каснувањето на лавот, така што водното чудовиште може да го преполови човечкото тело со еден удар.

Пол паднал во грлото на нилскиот коњ, но животното го исплукалo, по што Пол продолжил да плива. Додека се обидувал да доплива до човекот што тргнал да го спасува, повторно го почувствувал притисокот. Овој пат неговите нозе беа заробени во устата на нилскиот коњ, а рацете му беа слободни, меѓутоа и вторпат бил исплукан.

Третиот пат беше најлош.

Нилскиот коњ излегол од водата и го фатил странично, нуркајќи одвреме-навреме за да ја онеспособи својата жртва. Овој пат Темплер немаше да преживее доколку не се појавеше еден од водичите во кануто и не успееше да го спаси ризикувајќи го сопствениот живот.

Имаше повеќе повреди на рацете и нозете и дупнато белодробно крило. Во следните неколку месеци следеа неколку сериозни операции, а лекарите во еден момент не биле сигурни дека ќе можат да му ги спасат рацете и нозете. Меѓутоа, едната рака морало да му биде ампутирана.

Телото на човекот што се обидувал да го спаси било пронајдено три дена подоцна.

Тој немал траги од напад на животно врз него, па се верува дека се удавил. По се што му се случи, овој поранешен водич за сафари вели дека нилските коњи не се премногу опасни за луѓето – ако ги оставите на мира, нема да ве допрат.

– Нилските коњи не ловат луѓе. Не им приоѓајте. Тие не сакаат да ги вознемируваат, а по природа не се предатори. Не им приоѓајте на нивните патеки, а ако навистина сакате да ги видите, земете двоглед. Кога водичот ќе ви каже да останете во возилото – останете во возилото – објасни водичот.

Би можело да ве интересира

Во Зимбабве уапсен лидер на секта, тврдел дека е пророк и злоставувал 250 деца

Владата на Зимбабве им порача на државните службеници: Нема вакцина, нема плата

А1он

ОН ги осудија принудните бракови на малолетници во Зимбабве

Оставка на потпретседателот на Зимбабве, имал врски со мажени жени

Жарко Настоски

Зимбабве: Акутната неисхранетост кај децата е во пораст

Ана Ололовска

Од Зимбабве годишно се краде злато вредно 1,5 милијарди долари

Жарко Настоски