ukim

Македонија

Ректорот на УКИМ Стојковски почесен професор Југозападниот универзитет во Ченгду

А1он
Ректорот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје и претседател на Управниот одбор на Институтот „Конфуциј“, проф. д-р Велимир Стојковски, во Ченгду, Сечуан, Кина,
Македонија

Конференција за напредокот и предизвиците на високото правно образование

А1он
Конференција насловена „Достигнувања, напредок и предизвици за високото правно образование во Југоисточна Европа“ ќе се одржи денеска во Ректоратот на Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ во
Македонија

Меѓународна конференција за јубилејот на Институтот за социјална работа и социјална политика

А1он
Институтот за социјална работа и социјална политика „Мајка Тереза“ при Филозофскиот факултет Скопје по повод јубилејот 30 години од работењето организира меѓународна научна конференција. Пред почетокот
Македонија

За да платат данок, професорите не се јавни функционери, а за лустрација – се!

А1он
Според еден закон, професорите и лекарите се носители на јавни функции, додека според друг – не се. Ако се суди според досегашните изјави на Томе
Македонија

Меморандум за соработка меѓу УКИМ и НОВА

А1он
Универзитетот „Св. Кирил и Методиј” во Скопје  и Меѓународните училишта НОВА денеска ќе потпишат Меморандум за соработка. Со потпишувањето на овој Меморандум се предвидува да започне
Македонија

Педесет и пет години од полонистиката во Македонија

А1он
Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ денеска во соработка со Амбасадата на Полска ја одбележа 55-годишнината од полонистиката во Македонија. Во Ректоратот на скопскиот Универзитет, полскиот
Видео Македонија

(ВИДЕО) Студенти: Студентскиот парламент најверојатно е партиски инструиран

А1он
Не за екстерното, порачаа студентите. Моделот кој го предлага владата според нив не е соодветно за оценување на студентите бидејќи се деградира автономијата на високо
Македонија

Презентирани новите образовни програми на Европската унија

А1он
Македонските студенти, професори и научници имаат можност да ги искористат поволностите што ги нудат новите седумгодишни (2013-2020) образовни програми на Европската унија: „Еразмус плус“ и