turcija

Свет

Се зголемува бројот на турски граѓани кои се враќаат од други европски држави во Турција

А1он
Тенденцијата на миграција на турски граѓани во Европа почната во 60-те години од минатиот век, сега е обратна – меѓу 2009 и 2011 година речиси 100.000 Турци
Економија

Турски конзорциум ќе гради најголем аеродром во државата

А1он
Конзорциум од пет турски компании победи на тендер за изградба и управување со трет аеродром во Истанбул што ќе биде меѓу најголемите во светот. Партнерство предложија
Свет

Договор меѓу Јапонија и Турција за цивилна нуклеарна соработка

А1он
Јапонија и Турција денеска постигнаа договор за цивилна нуклеарна соработка со кој ќе се овозможи јапонски компании да извезуваат технологија за производство на електрична струја во атомски
Свет

Јапонско-француски конзорциум ќе гради нуклерана централа во Турција

А1он
Турската Влада донесе одлука изградбата на втората нуклеарна централа во Турција да муја довери на конзорциум што го сочинуваат јапонските компании „Мицубиши Хеви Индустри“ и „Иточу“ и
Свет

Еден турски полицаец загина, а 12 лица се повредени во судир на турско-сириската граница

А1он
Еден турски полицаец загина, а други 12 лица, меѓукои и еден војник, се повредени денеска при престрелка меѓу вооружени Сиријци и турски граничари во близина на турскиот
Свет

ФОТО: Најмалку 16 повредени, а 20 уапсени за време на протестите во Истанбул

А1он
Најмалку 16 лица се повредени, а 20 се уапсени денеска во судирите меѓу илјадници демонстранти и полицијата во центарот на Истанбул, откако оваа недела властите не дадоа