tiranska platforma

Македонија

Униформите на полицајците во Скопје стануваат двојазични, Заев тврдеше дека е противуставно

А1он
На денешната седница Владата ја донесе Уредбата за униформата и ознаките на униформата на полицијата, иако претходниот премиер Зоран Заев кога беше обвинуван дека подготвува
Македонија

(ВИДЕО) Костовски: Еве гледаме дека двојазичноста и Тиранската платформа стануваат вистина

А1он
„Пратениците на парламентарното мнозинство предводено од СДС вчера ја гласаа потребата и го поминаа во прво читање неуставниот закон за двојазичност во целата држава. ВМРО-ДПМНЕ
Македонија

Бушати: Имаше договор со Груевски, но беше одбиен од причини кои немаат врска со Тирана и Рама

А1он
Албанскиот министер за надворешни работи Дитмир Бушати кој престојува во Вашингтон, негира дека постоела тиранска платформа и дека Албанија се меша во внатрешните работи на
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Рама лаже дека сме ја прифатиле тиранската платформа

А1он
ВМРО-ДПМНЕ ја демантира изјавата на премиерот на Албанија, Еди Рама дека целосно ја прифатиле тиранската платформа и го осудува неговото, како што велат, континуирано мешање
Македонија

Еди Рама: Груевски без ниту еден услов ја прифати платформата на албанските партии

А1он
Премиерот на Албанија, Еди Рама, тврди дека Никола Груевски и неговата партија ВМРО-ДПМНЕ без ниту еден услов ја прифатиле платформата на албанските политички партии, за
Македонија

Рама: „Тиранската платформа“ е мит креиран од македонските политичари

А1он
„Тиранската платформа“ е мит креиран од македонските политичари со лош вкус, а Европа ќе доживее кошмар ако Балканот полуди поради одложувањето на ЕУ-агендата и стане
Македонија

Рама: Тиранска платформа не постои, има „платформа на Албанците од Македонија“ со која официјална Тирана нема никаква поврзаност

А1он
Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека т.н тиранска платформа не постои туку има само „платформа на Албанците од Македонија“ со која официјална Тирана немала никаква