Еди Рама: Груевски без ниту еден услов ја прифати платформата на албанските партии

Од:

Премиерот на Албанија, Еди Рама, тврди дека Никола Груевски и неговата партија ВМРО-ДПМНЕ без ниту еден услов ја прифатиле платформата на албанските политички партии, за која уште еднаш појасни дека не е од Тирана. Рама влеи дека причините зошто не бил постигнат договор за влада најдобро ги знае самиот Груевски, кој после неуспехот, почна со обвинувања кон платформата, објави Алсат-м.

dobivaj vesti na viber

„Вистината е дека Груевски и неговата партија се согласиле за платформата без услови. Кога тоа не се реализирало, од причини кои Груевски ги знае многу добро, тогаш тој се нафрли на платформата која воопшто не е од Тирана. Не можете да поттикнете етнички конфликт поради власт. Тоа едноставно се прави за власт и нема врска со тоа што се пропагандира. Но, сè си има своја граница, затоа, доста е таа игра со Албанците и со таканаречената тиранска платформа, бидејќи не може да играте политички со удари кон истата заедница, притоа поттикнувајќи поделби и со другите заедници. Тоа е многу опасно. Јас сум многу загрижен за тоа.“ – изјави Еди Рама, премиер на Албанија

Во интервјуто за телевизијата Визион Плус во Албанија, Рама уште еднаш повтори дека Албанците во Македонија не може да се третираат како граѓани од втор ред.

„За тоа кој е нашиот став кон македонскиот народ, ние многу јасно го покажавме тоа. Македонска заедница која е многу мало малцинство во реонот на Корча во поранешен Лиќенас кој го преименувавме во Пустец, бидејќи така сакаа, им дадовме самостојна општина надвор од сите пропишани параметри кои предвидуваат општини. Зошто? За да дадеме јасна пријателска и порака за соживот, така како што треба да биде. А, не како што е во Македонија каде државотворен народ може да се третира како народ од втор ред.“ – рече Рама

Заедничката платформа на албанските политички партии беше причина претседателот Иванов да не му го додели мандатот за формирање на нова влада на Зоран Заев кој обезбеди мнозинство од 67 пратеници.

Би можело да ве интересира

Униформите на полицајците во Скопје стануваат двојазични, Заев тврдеше дека е противуставно

А1он

Сијарто: Екстрадицијата на Груевски е правно, а не политичко прашање

Ана Ололовска

„Репортинг Демокраси“: На безгрижните денови на Груевски можеби им се ближи крајот

Ана Ололовска

Можно е замрзнување на имотот и блокирање на сметките на Груевски во странство

Кристијан Ландов

Груевски отворил фирма, ќе развива бизнис во Унгарија

Жарко Настоски

Груевски за плацовите на Водно: Нема докази, ништо не сум купил или продал

Жарко Настоски