stip

Македонија

Поплави во Штип и Свети Николе

А1он
Синоќешното невреме проследено со обилни врнежи од дожд предизвика реката Брегалница да се излее од своето корито. Поплавени се 30-тина куќи во штипската населба Ново Село.
Македонија

Во Штип тројца кандидати за градоначалници

А1он
Општинската изборна комисија -Штип прими три кандидатури за градоначалници. Претседателката на ОИК-Штип Лидија Савиќ информира дека синоќа до 24 часот поднесени се кандидатурите за градоначалници за
Македонија

Едукација на младите во Штип да не зборуваат на мобилен додека се во сообраќај

А1он
Советот за безбедност за сообраќај и Полициската станица Штип заеднички ќе ги едуцираат младите да не ги употребуваат мобилните телефони додека се во сообраќај. Претседателот
Македонија

Почна функионирањето на апликацијата за ГИС-системот во Штип

А1он
Почна да функционира веб апликацијата на Гео информациониот систем (ГИС- системот) на Општина Штип. Соња Иванова, вработена во Одделението за урбанизам при Општина Штип вели
Македонија

Во Штип одбележани 141 година од раѓањето на Гоце Делчев

А1он
Во штипско Ново село во Гоцевото училиште денеска се одбележа 141 година од раѓањето на револуционерот Гоце Делчев. Делегации на општина Штип, универзитетот „Гоце Делчев“,