sovet na bezbednost

Свет

Советот за безбедност на ОН усвои резолуција за помош на Авганистан

А1он
Советот за безбедност на ОН денеска едногласно усвои резолуција предложена од САД за олеснување на хуманитарната помош за Авганистан за една година, со надеж дека
Регион

Словенија се кандидира за непостојана членка во Советот за безбедност на ОН

А1он
Словенија денеска официјално ја објави својата кандидатура за непостојана членка на Светскиот совет за безбедност на ОН за периодот од 2024 до 2025 година, соопшти
Свет

Советот на безбедност на ОН усвои резолуција за Авганистан

А1он
Советот за безбедност на ОН денеска едногласно усвои резолуција во која се нагласува дека новата талибанска Влада во Авганистан мора да формира инклузивна влада со
Македонија

Советот за безбедност: Ќе се формира работна група која ќе ја согледа состојбата со системот за управување со кризи

А1он
Точки на дневен ред за кои се дискутираше на денешната 13-та седница на Советот за безбедност на Република Македонија беа лицата од Авганистан прифатени на
Свет

Кина и Русија воздржани при гласањето на Советот на безбедност на ОН за резолуцијата за Авганистан

А1он
Советот за безбедност на ОН денеска усвои резолуција со која се повикуваат талибанците да ги исполнат своите ветувања дека ќе им овозможат на Авганистанците и
Свет

Советот за безбедност на ОН повика на формирање нова инклузивна влада во Авганистан

А1он
Советот за безбедност на Обединетите нации денеска повика на итен прекин на сите воени дејствија во Авганистан и на формирање нова влада, која ќе биде
Свет

Советот за безбедност на ОН расправа за осуда на нападите на талибанците во Авганистан и цивилните жртви

А1он
Советот за безбедност на ОН расправа за нацрт -изјава со која се осудуваат талибанските напади врз градовите и селата што предизвикуваат тешки цивилни жртви и
Македонија

ВИДЕО: Приватните клиники ќе бидат сервис за сите граѓани додека е на сила кризната состојба

Искра Манојлоска
Поради зголемениот број на новозаразени со Ковид-19, државата ќе менаџира со приватните клиники, исто како и со државните здравствени институции, предложи по денешната седница Советот
Регион

Заседава Советот за безбедност, тема на разговор: Косово и извештајот на генералниот секретар на ООН

А1он
На седница на Советот за безбедност во Њујорк ќе се расправа за ситуацијата на Косово и извештајот на генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш за