somalija

Свет

Трамп ги повлекува речиси сите војници од Сомалија

А1он
Американскиот претседател Доналд Трамп нареди повлекување на речиси сите американски војници од Сомалија најдоцна до 15 јануари, изјавија официјални претставници. Трупите кои ќе останат во
Свет

Најмалку осуммина загинати во напад врз касарна во Могадишу

А1он
Силна експлозија го потресе Могадишу денеска, кога како што се претпоставува, бомбаш-самоубиец активирал моќна експлозивна направа во напад врз воена база во центарот на главниот
Свет

Сомалискиот Парламент му изгласа недоверба на премиерот Хасан Али Каир

А1он
Сомалискиот Парламент со мнозинство гласови денеска му ја одзеде довербата на премиерот Хасан Али Каир. Претседателот на земјата, Мохамед Абдулахи Мохамед, по гласањето изјави дека