solarna energija

Економија

Бектеши: До 2017 година имавме само 19 мегавати од фотонапонски централи, сега за само 2 ипол години имаме 80 мегавати приклучени на мрежа

А1он
„До 2017 година во Северна Македонија имаше инсталирана моќност од фотонапонски централи од не повеќе од 19 мегавати, само со една инвестиција во рок не
Економија

(ВИДЕО) Ковачевски: Новата 17 MW соларна електрана е чекор напред кон енергетска независност

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од министерот за економија Крешник Бектеши денеска се обрати на настан по повод отпочнувањето со работа на 17 мегаватна соларна електрана,
Економија

Ковачевски: Започната е енергетската трансформација со која се обезбедува чиста енергија и енергетска независност

А1он
Целта е Република Северна Македонија загадувачките производители на електрична енергија да ги замени со обновливи извори на електрична енергија, а тоа го правиме преку инвестиции
Регион

Анализа на Грин тенк: На Западен Балкан му е потребен Фонд за фер транзиција кон зелена енергија

А1он
За Западен Балкан е од најголема важност да добие Фонд за фер транзиција кон зелена економија од фосилни горива, се вели во нова анализа на
Економија

Одобрена стратешка инвестиција за соларен парк вреден 270 милиони евра

А1он
Владата на денешната седница донесе Одлука за утврдување на статус на стратешки инвестиционен проект на Друштво за производство на електрична енергија „ОСТРО СОЛАР“ – Скопје.
Економија

Сончеви колектори во Македонија само 0,02 метри квадратни по жител

А1он
Искористувањето на сончевата енергија во Македонија до овој момент е на најниско ниво во споредба со европските земји поради многу ниските субвенции од 100.000 евра
Магазин

„Тесла” почна со продажба на соларни покриви за куќи

А1он
Американскиот производител на електрични автомобил „Тесла” кон својата понуда додаде и покривни панел плочи, кои од сончевите зраци произведуваат струја за домаќинствата. Нарачк на соларните
Магазин

„Сорал импулс 2“ полета од Мјанмар за Кина на петата етапа од патот околу светот

А1он
Соларниот авион „солар ипулс 2“ рано утринава ја почна својата петта етапа од патот околу светот, полетувајќи од Мандалај во Мјанмар во правец на кинескипт