skenderbeg

Регион

Илир Мета во Будимпешта откри биста на Скендербег за која плати Албанија

А1он
Албанскиот претседател Илир Мета денеска во Будимпешта, на средбата со неговиот унгарски колега Јанош Адер, изразил благодарност за континуираната поддршка што Унгарија и ја дава
Македонија

Дебар го почна одбележувањето на 550-годишнината од смртта на Скендербег

А1он
Во Дебар денеска започнаа активностите за одбележување на 550 годишнината од смрта на Скендербег. Преседатеклот на Советот на општината, Башким Машкули заедно со членови на
Видео Македонија

(ВИДЕО) Ахмети: Охридскиот договор е во духот на Скендербег

А1он
Со интонирање на албанската химна, министрите Албанци и функционери на ДУИ положија венци со цвеќе пред споменикот на Ѓерѓ Кастриоти – Скендербег по повод 550-годишнината
Македонија

Ахмети ги почнува манифестациите со кои ќе се одбележи „Годината на Скендербег”

А1он
Денеска на плоштадот Скендербег во Скопје, пред споменикот на Ѓерѓ Кастриоти – Скендербег, лидерот на ДУИ, Али Ахмети, ги почнува манифестациите со кои ќе се
Спорт

УЕФА го суспендира Скендербег

А1он
Фудбалскиот шампион на Албанија, тимот на Скендербег доби едногодишна суспензија од страна на УЕФА поради местење на натпревари. За едногодишното отстранување од европските натпреварувања, Скендербег
Македонија

Плоштадот Скендербег ќе се гради со 440 илјади евра

А1он
Продолжува градењето на плоштадот Скендербег во Старата чаршија. Општина Чаир ќе потроши 26 милиони и 986 илјади денари или 438 806 илјади евра за архитектонски