Дебар го почна одбележувањето на 550-годишнината од смртта на Скендербег

Од:

Во Дебар денеска започнаа активностите за одбележување на 550 годишнината од смрта на Скендербег. Преседатеклот на Советот на општината, Башким Машкули заедно со членови на Советот и преставници на здруженија, положи свежо цвеке на споменикот на Скендербег кој се наоѓа во центарот на градот и притоа ја соопшти програмата за одбележување на 550 годишнината од смртта на Скендербег.

„Општината Дебар има посебна програма со која ќе се одбележи 550 годишнината од смртта на албанскиот народен херој Ѓерѓ Кастриоти – Скендербег“ рече Машкули.

„Во текот на оваа календарска година сите активности кои ќе се реализираат во општината, ќе бидат под знакот на оваа годишнина“ истакна Машкули и додаде дека локалните власти, образовните и културните институции во Дебар ќе организиараат бројни активности посветени на Скендербег.

Би можело да ве интересира

Укината забраната за сообраќај за камиони на патот Гостивар – крак Маврово – Дебар

А1он

Дука: Автопатот „Патот на Арбр“ е можност за економски просперитет на поширокиот регион

Ана Ололовска

ВИДЕО: Рама пречекан со тапани на пуштањето во употреба на „Патот на Арбр“ кој ги поврзува албанска Пешкопеја со Дебар

А1он

Избори за градоначалник на Дебар: Дука од ДУИ – 4.291 глас, Поцеста од АА/А – 4.153

А1он

Хекуран Дука го победи Беким Поцеста во Дебар за 138 гласа

Катерина Павлова-Николовска

Во Дебар денеска гласаат болни и изнемоштени лица

Ана Ололовска