Ахмети ги почнува манифестациите со кои ќе се одбележи „Годината на Скендербег”

Од:

Денеска на плоштадот Скендербег во Скопје, пред споменикот на Ѓерѓ Кастриоти – Скендербег, лидерот на ДУИ, Али Ахмети, ги почнува манифестациите со кои ќе се одбележи „Годината на Скендербег” по повод 550-годишнината од смртта на, како што пишува во најавата, албанскиот национален херој Ѓерѓ Кастриот – Скендербег.

dobivaj vesti na viber

Во големата купола во Собранието ќе биде организирана свечена академија.

На свеченоста ќе говорат претседателот на Собранието, Талат Џафери, директорот на Институтот на духовното и културното наследство на Албанците, Скендер Асани, директорот на Институтот за национална историја, Драги Ѓеорѓиев и Владо Поповски, историчар и член на Одборот за одбележување на 550-годишнината од смртта на Ѓерѓ Кастриот-Скендербег.

Ќе биде промовирана и поштенска марка со ликот на Скендербег, а по тој повод ќе се обрати и генералниот директор и претседател на Управниот одбор на „Македонска пошта“, Фаадис Реџепи.

Би можело да ве интересира

ДУИ ја поздрави одлуката на Вселенската патријаршија за МПЦ-ОА

ДУИ: Коалицијата ВМРО, Левица, Алијанса и Беса ја суспендираа двојазичноста во Скопје

Ана Ололовска

ДУИ: Одбивањето на зголемувањето на платата на наставниците за 2.500 денари е политичка агенда против учениците и родителите

Ана Ололовска

ДУИ: Платите во образованието ќе се зголемат, образовниот процес да продолжи од понеделник

СДСМ и ДУИ да прифатат намалување на акцизата за горивата за 50%, бара ВМРО-ДПМНЕ

Катерина Павлова-Николовска

ВМРО-ДПМНЕ: Власта да објасни како анонимна фирма од Тетово стигнала до тендери од 4 милиони евра

Катерина Павлова-Николовска