severen potok 1

Свет

Москва не се откажува: Се уште се бара истрага за терористичкиот напад на „Северен тек“

А1он
Генералното обвинителство на Русија испратило барање до надлежните органи на САД, Германија, Франција и Кипар да ги истражат терористичките напади на гасоводите „Северен тек“, соопшти
Свет

Русија: Британската морнарица го разнесе Северен тек

А1он
Русија ја обвини британската морнарица за „терористички напад“ на гасоводот „Северен тек“. Руското Министерство за одбрана соопшти дека британската морнарица минатиот месец го разнела гасоводот
Свет

Газпром утре нема да дистрибуира гас кон ЕУ преку Северен поток 1

А1он
Руската компанија Газпром денеска најави дека утре нема да дистрибуира гас кон Европска Унија преку гасоводот Северен поток 1. Во соопштението на Газпром се наведува
Економија

Русија го намали протокот на гас преку „Северен поток 1“ до 20 отсто од капацитетот

А1он
Руската компанија Газпром денеска го намали количеството на природен гас што тече низ главниот гасовод „Северен поток 1“ од Русија кон Европа на 20 отсто
Економија

Почна испораката на гас преку гасоводот Северен поток 1

А1он
Испораките на гас продолжија денеска преку германско-рускиот гасовод Северен поток 1, потврди портпаролот на компанијата за германската новинска агенција ДПА. Десетдневниот прекин поради одржување го