severen potok 2

Економија

Американските санкции против гасоводот „Северен поток 2“ ќе засегнат преку 120 европски компании

А1он
Управувачката компанија за изградба на рускиот гасовод кој треба да се протега од Русија до Германија под Балтичкото Море, „Норд стрим 2 АГ“, изброја 120
Свет

САД ги прошируваат санкциите против рускиот гасовод Северен поток 2

А1он
САД воведуваат санкции кон компаниите кои обезбедуваат услуги или капацитети за надградба или инсталирање на опрема за бродови за поставување на гасоводот Северен поток 2.
Свет

Лавров: „Северен поток 2“ стана прашање на честа за Германија

А1он
Изградбата на гасоводот „Северен поток 2“ стана прашање на честа за Германија, изјави шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров. -Мислам дека за нас дојде време
Економија

Германија им предложиле на САД зделка oд милијарда долари за да се зачува „Северен поток-2“

А1он
Берлин понудил да потроши милијарда евра за изградба на два терминала за течен природен гас од САД во обид да ги одврати од воведување санкции
Свет

Сенатот на САД одобри санкции за фирми вклучени во „Северен поток-2“

А1он
Американскиот Сенат гласаше со големо мнозинство за воведување санкции за компании кои работат на рускиот гасовод „Северен поток“, испраќајќи до претседателот Доналд Трамп предлог-закон со
Свет

Трамп размислува да воведе санкции за проектот за гасоводот Северен поток 2

А1он
Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека размислува да воведе санкции за проектот за гасоводот Северен поток 2, одговарајќи на новинарско прашање за евентуални американски санкции
Економија

Берлин: Никој не треба да ја диктира енергетската политика на Европа

А1он
Дојче веле – Бон Жестоката критика на САД на адреса на „Северен поток 2″ создава мала доверба. Вашингтон првенствено се интересира за сопствените економски интереси.
Свет

Трамп може да ја запре изградбата на „Северен поток 2“, тврди амбасадорот на САД во ЕУ

А1он
Вашингтон располага со средства да ја запре реализацијата на проектот за изградба на гасоводот „Северен поток 2“, изјави денеска амбасадорот на САД во Европската Унија,