severen potok 2

Економија

Газпром: Изградбата на Северен поток 2 заврши утрово

А1он
Изградбата на гасоводот Северен поток 2 утрово во целост е завршена, соопшти руската компанија Газпром. – На оперативниот состанок на Газпром утрово, претседателот на управниот
Свет

Блумберг: Снабдувањето со гас преку Северен поток 2 почнува на 1 октомври

А1он
Рускиот концерн „Газпром“ планира да започне со снабдување со гас преку гасоводот Северен поток 2 на 1 октомври, пишува агенцијата Блумберг. Според извор на агенцијата,
Свет

Зеленски: „Северен поток 2“ е опасно геополитичко оружје на Кремљ

А1он
Руско-германскиот гасовод „Северен поток 2“ е „опасно геополитичко оружје на Кремљ, рече украинскиот претседател Володимир Зеленски за време на заедничката прес-конференција со германската канцеларка Ангела
Свет

САД и Германија се договорија за спорниот гасовод „Северен поток 2“, пишува „Вашингтон пост“

А1он
САД и Германија постигнаа договор за рускиот гасовод „Северен поток 2“, ставајќи крај на несогласувањата околу тоа прашање, кои го ставија проектот под знак прашалник,
Економија

САД и Германија постигнаа начелен договор за гасоводот „Северен тек 2“

А1он
Вашингтон и Берлин постигнаа принципиелен договор за контроверзниот гасовод „Северен тек 2“, според кој САД ќе дозволат овој проект да заврши без да воведат нови
Економија

САД и Германија ќе објават договор за гасоводот „Северен поток 2“

А1он
Соединетите Американски Држави и Германија наредните денови ќе објават договор за решавање на долгогодишниот спор за гасоводот „Северен поток 2“, вреден 11 милијарди долари. На
Свет

Северен поток ќе биде завршен до крајот на август

А1он
Гасоводот „Северен поток 2“ меѓу Русија и Германија треба да заврши за неколку недели, соопшти операторот. – Очекуваме градежните работи да завршат до крајот на
Свет

Меркел: Разговорите со САД за „Северен тек 2“ одат во добар правец

А1он
Германската канцеларка Ангела Меркел, денеска, по средбата со американскиот претседател Џо Бајден на самитот Г7 во Англија изјави дека разговорите со САД за гасоводот „Северен
Економија

Гренхолм: Требаше да го запреме „Северен поток-2“ пред да биде изграден

А1он
Министерот за енергетика на САД, Џенифер Гренхолм, изјави дека не ја поддржува одлуката на Администрацијата на претседателот Џо Бајден да се омекнат санкциите кон Nord