rusija

Свет

Москва – САД кој кого вооружува?

А1он
Руското министерството за надворешни работи негира дека во средата шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров ги обвини САД дека им испорачуваат оружје за сириските бунтовници.
Свет

Во Москва се подготвува „Марш на милионите“

А1он
Во Москва се подготвува најголемиот протестен собир по инаугурацијата на претседателот Владимир Путин. Илјадници Руси го најавија доаѓањето на „Маршот на милионите“. Социјалните мрежи повикуваат
Свет

Претрес на станови на опозициски лидери во Москва

А1он
Полицијата изврши претрес во становите на неколку опозициски лидери во Москва во пресрет на утрешниот протест „Марш на милионите“. Со ова продолжува истрагата за нападите
Свет

Руската Дума го ограничува правото на протести

А1он
Државната Дума во Русија значително го ограничи правото на протести против раководството во земјата и рускиот претседател Владимир Путин. Парламентот, во кој доминира владејачката партија
Свет

Путин: Сакаме силна Европска Унија

А1он
Москва не гледа никаква противречност помеѓу евроазиските интеграции и развојот на односите меѓу Русија и Европската унија, изјави рускиот претседател Владимир Путин. „Не гледам проблем