risto siskov

Култура

Кумановскиот театар со „Телефонот на мртовецот“ утре ќе настапи на фестивалот „Ристо Шишков“

А1он
Кумановскиот театар утре ќе ја изведе претставата „Телефонот на мртовецот“ на дваесет и осмото издание на Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“ во Струмица. Како
Култура

Наградата „Ристо Шишков“ за хрватскиот актер Драшко Зидар

А1он
Хрватскиот актер Драшко Зидар ја доби наградата за високо актерско остварување на 27 издание на Меѓународниот фестивал на камерен театар „Ристо Шишков“, кое заврши синоќа
Култура

„Семејни приказни“ на фестивалот „Ристо Шишков“ во Струмица

А1он
Театарот „Војдан Чернодрински“ со претставата „Семејни приказни“ од Биљана Србљановиќ, во режија на Милош Б. Андоновски, на 11 септември 2019 гостува во Струмица. Од 20.00
Култура

Педесетина актери конкурираат за наградата „Ристо Шишков“

А1он
Педесетина актери од десет претстави од театри од Бугарија, Хрватска и Северна Македонија ќе конкурираат за единствената награда за високо актерско остварување на 27 издание
Култура

Завршува Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“

А1он
Со објавувањето на името на наградениот актер за високо актерско остварување вечер во Струмица завршува 26.издание на Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“. Годинава во
Култура

Почна Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“

А1он
Во Струмица синоќа беше отворено 26. издание на Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“. Први пред публиката настапија актерите од театарот „Војдан Чернодрински“ од Прилеп
Култура

Заев од фестивалот “Ристо Шишков” во Струмица: Ги славиме независноста, слободата на државата и на театарската уметност

А1он
Премиерот Зоран Заев денеска го отвори 25-то издание на меѓународниот фестивал на камерен театар „Ристо Шишков“ што во чест на великанот на македонското актерство се