raskovski

Македонија

Рашковски: Сингапур има биометрија, Србија има сообраќаен софтвер, Македонија ги има Трајчева и Русковска

А1он
Жителите на Сингапур од 2022 година немаат потреба од пасоши кога ќе се враќаат во својата земја. Наместо тоа, скенер за препознавање на лице и
Македонија

Сведок во „Софтвери“: По состанокот кај Рашковски, Луковски ми кажа дека системот можеме да го набавиме од ФИНКИ

Кристијан Ландов
Техничкиот директор на „Дигитал медија лаб“, Костадин Ѓурчинов, сведочеше како ги набавиле системот за биометриска идентификација и хардверот за Владата, но и што претходело на
Македонија

Став на Рашковски: Брејди (англ. Brady) против Ивана Трајчева и Вилма Русковска

А1он
Правниот тим на ексгенералниот секретар на Владата, Драги Рашковски испрати негов став во однос на јавната обвинителка Ивана Трајчева и јавната обвинителка Вилма Русковска. Соопштението
Видео Македонија

Рашковски: Зачудува што Зеќири праќал дописи без да ме праша, се докажуваше на моја штета

Кристијан Ландов
Драги Рашковски, ексгенерален секретар во Владата, во ексклузивно интервју за „А1он“ открива како од функционер стана осомничен, а потоа и обвинет во случај кој го
Видео Македонија

(ВИДЕО) Рашковски кривично ќе ја гони Русковска: Ќе докажеме како ја местела истрагата

Кристијан Ландов
Ексгенералниот секретар Драги Рашковски обвинет во „Софтвери“ за местење тендери и делењето на хонорари на хонорарци во Генералниот секретаријат, најави кривична пријава против обвинителката Вилма
Видео Македонија

ВИДЕО: Обвинет во „Софтвери“ треба да мирува и да се тестира за корона, судењето за Рашковски одложено за крајот на ноември

Кристијан Ландов
Даниел Станчев, сопственикот на фирмата „Инвока груп“ од која обвинетиот Драги Рашковски го набавил софтверот, на начин кој според Обвинителството е незаконски, не се појави
Македонија

Рашковски: Дали обвинителката знае дека сме членка на НАТО ?

А1он
Кога некој ќе те прими да бидеш член во неговото семејство од тебе очекува да се придржуваш на правилата по кои се раководат сите членови.
Македонија

Случај “Софтвери”: Сведочења како владин соработник преку негова фирма набавувал опрема барана на тендери

Кристијан Ландов
Сопственици на фирми кои имале добиено тендери од Влада, сведочеа како ги набавиле сите потребни продукти од фирмата „Г.Б.Ц Системи“, сопственост на обвинетиот Игор Христов,
Македонија

(ВИДЕО) Рашковски тврди дека го набавил софтверот за анализа, а не за да казнува

Кристијан Ландов
Сведочењето на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, за обвинетиот ексгенерален секретар на Владата, Драги Рашковски, оди во негова корист и ги поткрепува тезите дека
Македонија

Одбраната на Рашковски: Се согласуваме со сведочењето на Спасовски, софтверот е набавен за потребите на Владата, а не на МВР

А1он
Од денешното рочиште каде сведочеше министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски може да се заклучи дека се што тврди одбрана за набавката на софтверот е