prespa

Економија

Ден на виното во Мала Преспа

А1он
Македонците од Мала Преспа ја продлжуваат традицијата на организирање Ден на виното. Годинава манифестацијата се одржа во селото Долна Горица. Во Националниот парк „Преспа“ производителите од оваа
Македонија

Во Преспанското Езеро уловен сом тежок 95 килограми

А1он
Двајца рибари од преспанското село Стење утринава уловиле сом тежок 95 килограми, а долг 230 сантиметри. По двочасовна борба сомот го извадиле на брегот од мрежата која претходниот
Македонија

(ВИДЕО) Заев: Дојдовме со позитивни пораки во преспанскиот крај

А1он
Целта на денешната посета е да ги промовираме нашите предлог мерки од нашата Програма „Да ја вратиме средната класа“, токму во овој многу значаен регион
Македонија

Темелковски на состанок за заштита на Преспанското, Охридското и Скадарското Езеро

А1он
Македонска делегација предводена од заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Стево Темелковски денеска ќе престојува во Тирана, каде ќе се одржи состанок на партнерите
Македонија

Конференција на академиите на Македонија и Албанија

А1он
Во Струга денеска ќе почне тридневна меѓународна конференција насловена „Системот на Преспанските езера – Охридското Езеро: Актуелната состојба – проблеми и перспектива“, која заедно ја
Македонија

Заврши анкетата за избор на идејни решенија за уредување плажи

А1он
Заврши анкетата на Министерството за транспорт и врски на која граѓаните можеа да гласаат за девет идејни решенија за уредување четири плажи на Преспанското Езеро
Македонија

Од португалската инвестиција во Преспа – само трски, трње и змии

А1он
Наместо постмодерно чудо како што најавуваше власта, Преспа остана во минатиот век. Катастрофалната инфраструктура, несредените плажи обраснати со трева и трња ги мачат мештаните на
Македонија

Нови 1,3 милиони швајцарски франци за заштита на Преспанското Езеро

А1он
Министерот за животна средина и просторно планирање Абдилаќим Адеми, амбасадорот на Швајцарија Стефано Лазарото, в.д. постојаниот претставник на УНДП Алесандро Фракасети и градоначалникот на Ресен
Македонија

ФОТО: Преспанското Езеро доби брод за мониторинг и истражување на езерскиот екосистем

А1он
Денеска во водите на Преспанското Езеро беше спуштен брод за мониторинг и истражување на езерскиот екосистем. Мониторинг бродот е обезбеден од страна на Проектот за
Македонија

Голема акција во Преспа за сузбивање трговија со риба

А1он
Државниот инспекторат за земјоделство подолг периoд прибираше информации за недозволениот риболов на Преспанско Езеро (во периодот кога езерото е без концесионер) и по собирање на