poplava

Македонија

Поплава во тетовско Радиовце од Боговињска река

А1он
Најдодената Боговињска река изминатата ноќ поплави подруми во дваесеттина куќи,  дворови и поголема површина обработливо земјиште во тетовското село Радиовце. Од топењето на снеговите на
Македонија

Oбиди за спречување на уривање на браната на Слатинското Езеро

А1он
Координативното тело задолжено за надминување на проблемот со насипот на Слатинското Езеро како обид за намалување на опасноста од целосно уривање на браната и предизвикување
Свет

Најмалку 55 загинати во поплави во Мозамбик

А1он
Поплавите во Мозамбик, предизвикани од поројни дождови, однеле најмалку 55 животи, соопштија денеска ОН. Поради водната стихија во северните и централните делови од земјата раселени