podmornici

Свет

Данска ги поддржа САД во спорот со Франција за подморниците

А1он
Данска ги поддржа САД во спорот со Франција околу големиот одбранбен договор во индо-пацифичкиот регион. Премиерката Мете Фредериксен во интервју предупреди да не се претворат
Свет

Австралија и Франција склучија договор за изградба на 12 подморници

А1он
Австралија и Франција потпишаа договор вреден 50 милијарди долари за изградба на 12 подморници во француските бродоградилишта за потребите на австралиската Воена морнарица, јави дописникот