pendarovski

Македонија

Пленарната седница за Буџетот на 16 декември, годишното обраќање на Пендаровски на 18-ти

А1он
Собраниската седница за Буџетот за наредната година ќе почне на 16 декември. Парламентот за утре има закажано уште една редовна пленарана седница, а на 23
Македонија

Пендаровски: Уставните судии да сфатат дека Груевски веќе не е господар на нашите животи

А1он
Евентуалната одлука на Уставниот суд со која практично би се активирало помилувањето што кое го даде поранешниот претседател Ѓорге Иванов на осомничени за сериозен криминал
Македонија

Пендаровски: Разговарав и со бугарскиот цар Симеон Втори за да помогне Шпанија побрзо да го ратификува Протоколот за НАТО

А1он
Претседателот Стево Пендаровски денеска изјави оти се надева дека Шпанија ќе го ратификува Протоколот за нашето членство во НАТО до крајот на декември, и оти
Македонија

Пендаровски до Дендиас: Посветени сме на развој на партнерство со Грција

А1он
Северна Македонија е силно посветена на развој на партнерството со Грција, базирано на пријателство и заедничкиот интерес на граѓаните на двете држави за просперитетен регион.
Македонија

Пендаровски: Сите политички водства сме одговорни за масовното отселување на младите

А1он
Ја разбирам потребата за дадената изјава на Регионалниот младински лидерски форум во Нови Сад да биде врамена во дневни партиско-политички пресметки, но трендовите во целиот
Македонија

Пендаровски од Белград: Макрон не ни нуди четврта Југославија

Маја Илиевска-Пачемска
Освен независноста на Косово, Македонија и Србија немаат други отворени билатерални прашања, рече денес српскиот претседател Александар Вучиќ по пленарната средба на делегациите од двете
Видео Македонија

ВИДЕО: Пендаровски влезе во „Палата Србија“ со највисоки државни почести

Маја Илиевска-Пачемска
Точно во минута претседателот Стево Пендаровски утрово во 10.30 часот пристигна во „Палата Србија“. Со интонација на македонската и на српската химна претседателот ја почна
Македонија

Пендаровски ќе му подари галичка пафта на Вучиќ

Маја Илиевска-Пачемска
Претседателот Пендаровски, кој денес и утре е во официјална посета на Србија, ќе му подари галичка пафта на српскиот претседател Александар Вучиќ. Од Кабинетот на
Македонија

(ВИДЕО) Заев-Мас: Позитивна одлука во скорешна временска рамка за да се овозможи европскиот пат на Северна Македонија

А1он
Премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи на СР Германија Хајко Мас изразија жалење за одлуката на Европскиот Совет предизвикана од францускиот став и
Македонија

(ВИДЕО) Пендаровски-Мас: Силна поддршка од германска страна за отворање на преговори за членство

А1он
Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими министерот за надворешни работи на Сојузна Република Германија, Хајко Мас, кој престојува во работна посета