palestina gaza izrael

Свет

Без одобрение на Конгресот-САД испраќаат голема количина оружје за Израел

А1он
Стејт департментот употреби декларација од Законот за контрола на извозот на оружје за итни случаи за тенкови во вредност од 106,5 милиони долари за итна
Свет

Шефот на ОН го налути Израел со изјавата за Хамас: „Итно поднеси оставка“

А1он
На состанокот на Советот за безбедност на Обединетите нации во Њујорк, генералниот секретар Антонио Гутереш изјави дека „нападот на Хамас врз Израел на 7 октомври
Свет

Абас: Напаѓањето на болницата во Газа е страшен воен масакр што не може да се толерира

А1он
Палестинскиот претседател Махмуд Абас утринава изјави дека таргетирањето на болницата Ал Ахли во Газа е „ужасен воен масакр“ што не може да се толерира, додавајќи
Свет

АФП објави список на странски државјани кои се убиени, исчезнати или земени како заложници во Израел

А1он
Во минатонеделниот напад на Хамас врз Израел загинаа повеќе од 1.300 луѓе. Новинската агенција АФП состави список на повеќе од 100 странски државјани за кои
Свет

Ирска го предупреди Израел: Нема поддршка ако се пука по цивили

А1он
Ирскиот премиер Лео Варадкар ја предупреди израелската влада дека меѓународната солидарност по нападот на Хамас може да испари доколку нејзиниот одговор во Газа е непропорционален.