Без одобрение на Конгресот-САД испраќаат голема количина оружје за Израел

Од:

Стејт департментот употреби декларација од Законот за контрола на извозот на оружје за итни случаи за тенкови во вредност од 106,5 милиони долари за итна испорака во Израел.

Администрацијата на Бајден ја искористи надлежноста за вонредни ситуации за да одобри продажба на приближно 14.000 противтенковски гранати на Израел без одобрение од Конгресот, соопшти Пентагон. Стејт департментот употреби декларација од Законот за контрола на извозот на оружје во итни случаи за тенкови во вредност од 106,5 милиони долари за итна испорака во Израел, се вели во соопштението на Пентагон, пренесува Ројтерс.

Гранатите се дел од поголемата продажба на оружје за која администрацијата на Бајден ќе треба да побара одобрение од американскиот Конгрес.

Поголемиот пакет вреди повеќе од 500 милиони долари и вклучува 45.000 гранати за израелските тенкови Меркава. Многумина изразија загриженост за продажбата, велејќи дека тоа не е во согласност со напорите на Вашингтон да изврши притисок врз Израел да ги намали цивилните жртви.

Претставник на Стејт департментот во саботата изјави дека Вашингтон и понатаму е јасен со израелската влада дека мора да го почитува меѓународното хуманитарно право и да ги преземе сите чекори за да избегне да им наштети на цивилите. Американскиот државен секретар Ентони Блинкен детално објасни дека тенковските гранати мора веднаш да му бидат доставени на Израел во интерес на националната безбедност на САД, се вели во соопштението на Пентагон.

„Израел ќе го искористи ова како одвраќање против регионалните закани и за зајакнување на одбраната на својата татковина“, објави Пентагон.

Би можело да ве интересира

Израел: „Водачот на Хамас е опкружен“

Шефот на ОН го налути Израел со изјавата за Хамас: „Итно поднеси оставка“

Израел: Иран е вклучен во нападот на Хамас, имаме докази

Абас: Напаѓањето на болницата во Газа е страшен воен масакр што не може да се толерира

АФП објави список на странски државјани кои се убиени, исчезнати или земени како заложници во Израел

Ирска го предупреди Израел: Нема поддршка ако се пука по цивили