АФП објави список на странски државјани кои се убиени, исчезнати или земени како заложници во Израел

Од:

Во минатонеделниот напад на Хамас врз Израел загинаа повеќе од 1.300 луѓе. Новинската агенција АФП состави список на повеќе од 100 странски државјани за кои е потврдено дека се мртви, исчезнати или земени како заложници, врз основа на информации од нивните национални власти.

Многу други исчезнаа:

САД: 27 мртви
Тајланд: 24 мртви
Франција: 15 мртви
Непал: 10 мртви
Аргентина: Седум мртви
Украина: Седум мртви
Русија: Четворица мртви
Велика Британија: Четворица мртви
Чиле: Четворица мртви
Австрија: Тројца мртви
Белорусија: Тројца мртви
Канада: Тројца мртви
Кина: Тројца мртви
Филипини: Тројца мртви
Бразил: Тројца мртви
Перу: Двајца мртви
Романија: Двајца мртви
Австралија, Азербејџан, Камбоџа, Ирска, Португалија, Шпанија, Швајцарија, Колумбија, Парагвај: Еден загинат
Германија, Мексико: Земени неколку заложници
Италија, Парагвај, Шри Ланка, Танзанија: неколку исчезнати

Би можело да ве интересира

Без одобрение на Конгресот-САД испраќаат голема количина оружје за Израел

Предраг Петровиќ

Израел: „Водачот на Хамас е опкружен“

Шефот на ОН го налути Израел со изјавата за Хамас: „Итно поднеси оставка“

Израел: Иран е вклучен во нападот на Хамас, имаме докази

Абас: Напаѓањето на болницата во Газа е страшен воен масакр што не може да се толерира

Ирска го предупреди Израел: Нема поддршка ако се пука по цивили