Абас: Напаѓањето на болницата во Газа е страшен воен масакр што не може да се толерира

Од:

Палестинскиот претседател Махмуд Абас утринава изјави дека таргетирањето на болницата Ал Ахли во Газа е „ужасен воен масакр“ што не може да се толерира, додавајќи дека разговорите за што било друго освен за завршување на војната се неприфатливи.

„Израел ги премина сите црвени линии… Нема да заминеме или да дозволиме некој да не избрка од таму“, рече Абас, пренесе Ројтерс.

Здравствените власти во Појасот Газа, управуван од Хамас, соопштија дека израелски воздушен напад предизвикал експлозија во која загинаа неколку стотици луѓе, додека израелската војска соопшти дека болницата била погодена од неуспешно лансирање ракета од страна на палестинската милитантна група Исламски џихад.

Би можело да ве интересира

Без одобрение на Конгресот-САД испраќаат голема количина оружје за Израел

Предраг Петровиќ

Израел: „Водачот на Хамас е опкружен“

Шефот на ОН го налути Израел со изјавата за Хамас: „Итно поднеси оставка“

Израел: Иран е вклучен во нападот на Хамас, имаме докази

АФП објави список на странски државјани кои се убиени, исчезнати или земени како заложници во Израел

Ирска го предупреди Израел: Нема поддршка ако се пука по цивили