ojo

Македонија

Обвинителството бара притвор за Емил Јакимовски

А1он
По речиси 20 часовен распит во полициска станица, обвинителството бара притвор за Емил Јакимовски, поранешен член на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен вработен во Централниот регистар. Јакимовски
Македонија

Поведена постапка за загрозување на сигурноста на градоначалникот на Кавадарци

А1он
Основното јавно обвинителство Кавадарци поведе постапка против лицето кое во изминатите неколку месеци ја загрози сигурноста на градоначалникот на Кавадарци и неговото семејство. Постапката е
Македонија

Дадилката која претепа дете пренесена во затворот во Шутка

Мери Јордановска
Дадилката Живка П. која пред два дена на камерите во игротеката „Дежаву“ беше фатена како претепува двегодишно дете, е спроведена во истражниот затвор во Шутка,
Македонија

Се бара притвор за дадилката која претепа дете во игротека

Мери Јордановска
Основното јавно обвинителство бара да ѝ биде определен притвор на дадилката која вчера претепа двегодишно дете во игротеката „Дежаву“ во Скопје. „Осомничената на 21 ноември,
Македонија

Обвинение против Јакимовски за злоупотреба на службена положба и бесправно градење

А1он
По сеопфатна истражна постапка, надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до Основниот кривичен суд – Скопје, достави
Македонија

Заев: Нема приближување за Законот за ЈО, но уште не е доцна за договор до 15 октомври

А1он
Досега немам информација дека има приближување, се надевам дека ќе се направи чекор на приближување, за мене се до 15 октомври не е доцна. Никогаш
Македонија

(ВИДЕО) Калајџиев: ЈО e подготвено да ги прифати предметите – СЈО се мисли затоа што нема правен основ

Виктор Јованов
Републичкото обвинителство е подготвено да ги прифати предметите, а СЈО се уште се мисли дали ќе ги предаде бидејќи е проблематичен правниот основ за предавање
Македонија

Обвинителство: Веродостојни се само официјалните информации за „Рекет“

А1он
Објавувањето на нелегално добиени документи од истрагата за предметот „Рекет“, кои освен како моментална сензација, не придонесуваат во остварување на каква и да е друга
Видео Македонија

(ВИДЕО) Русковска: Не би барала притвор за Јанева ако немав доволно докази

Кристијан Ландов
Обвинителката Вилма Русковска, по одлуката на судот да ѝ одреди 30-дневен притвор на Катица Јанева, вели дека нејзината колешка не била претходно осомничена во случајот