ojo

Македонија

Вработени во МВР издавале возачки дозволи на лица кои немале положено, поднесени 36 кривични пријави

А1он
Поднесени се кривични пријави за 36 лица, од кои осум вработени во МВР за злоупотреба на нивната службена положба и фалсификување на службена исправа. „Пријавените
Македонија

Двајцата хоспитализирани пукале еден во друг, обвинителот утврдува одговорност за вчерашните инциденти

Кристијан Ландов
Двете лица кои вчера пукале еден во друг се во болница, а обвинителот утврдува дали и некое од другите две лица употребило пиштол во вчерашната
Македонија

Осомничен испратил честитка до обвинител: Се надевам дека следното видување ќе ни биде за весели моменти, за славење

А1он
Осомничен во случај кој го води Јавното обвинителство, испратил писмо до надлежниот обвинител во кој води случај против него за да му ја честита Новата
Македонија

Обвинение за осум „трговци“ со културно наследство

А1он
По повеќемесечна истражна постапка, надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска до Основниот кривичен суд во Скопје поднесе
Македонија

Јовески: Обвинителството заврши постапки против 3.500 лица за непостапување според здравствените прописи

А1он
„Зад нас е 2020 година, тешка година за сите, исполнета и со многу предизвици за јавните обвинители. Нашата надлежност и предмет на работа бара постојан
Македонија

ЗНМ бара Обвинителството да формира посебно одделение за гонење на напаѓачите на новинарите

Искра Манојлоска
Здружението на новинари на Македонија од Јавното обвинителство бара да се формира посебно одделение кое ќе ги гони напаѓачите на новинарите. Претседателот на ЗНМ, Младен
Македонија

Апасиев поднесе кривична пријава против Мерсиха Смаиловиќ

Пратеникот Димитар Апасиев поднесе кривична пријава против активистката Мерсиха Смаиловиќ и шест други лица. Пријавата се однесува на фејсбук коментарите на профилот на Смаиловиќ, во
Македонија

Правилна примена на Кривичниот законик за убиството во Ново Лисиче, Обвинителството вложи жалба за висината на казната

А1он
По спроведена претходна постапка, Основното јавно обвинителство Скопје на 07.02.2020 година до Основниот кривичен суд Скопје поднесе обвинение против едно лице за кривично дело –
Македонија

Обвинителството бара притвор за разбојниците кои со пиштол-играчка ограбиле скопјанка

А1он
Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против две лица, од кои едното е осомничено за кривичните дела „разбојништво“  и „разбојничка кражба“,
Македонија

Обвинителството бара притвор за маж oсомничен за убиство на жена со која живеел

А1он
Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 27-годишно лице, осомничено за кривично дело – Убиство од член 123