obrazovanie

Македонија

Незири: Потребни се учебници по историја кои ќе обединуваат

А1он
Сите учебници од основно и средно образование, ги „чешла“ работна група со мешан етнички состав. Според заменик министерот за образование Сафет Незири, историските факти кои
Македонија

Осум нови училишни спортски сали до крајот на годината

А1он
Премиерот Никола Груевски денеска најави дека до крајот на годината ќе бидат пуштени во употреба уште осум нови училишни спортски сали. „Проектот за спортските сали
Македонија

Гимназијата „Корчагин“ со најдобри резултати на државната матура

А1он
Скопската гимназија „Раде Јовчевски-Корчагин“ и оваа, како и во изминатите четири години, е прворангирана на листата од 95 јавни средни училишта според постигнатиот успех на
Македонија

Кралев: Пет студенти од ФИНКИ стипендисти на универзитетот Бостон

А1он
Бостон Универзитетот од САД и Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ) потпишаа договор за соработка со кој се обезбедуваат пет стипендии за македонски
Македонија

На додипломски студии лани вкупно 58.747 студенти

А1он
Во Република Македонија, во академската 2011/2012 година се евидентирани вкупно 58.747 студенти од кои 31.233 или 53,2 отсто се жени. Според податоците на Државниот завод