obrazovanie

Македонија

Кралев: Очекувам да бидат надминати проблемите во образованието

А1он
Министерот за образование и наука Панче Кралев очекува да бидат надминати проблемите со промената на таблите со имињата на четири училишта во Чаир, формирањето комбинирани
Македонија

Ховит: За менувањето на имиња на училишта треба поголемо меѓусебно разбирање

А1он
„Менувањето на имињата на училиштата е чувствително прашање и затоа е потребно поголемо меѓусебно разбирање“, смета  известувачот на Европскиот парламент за Македонија, Ричард Ховит во
Македонија

Обвинителството отвори предмет за интонирањето на албанската химна

А1он
Јавното обвинителство отвори предмет за кривично дело „предизвикување на национална, расна и верска омраза“ за  интонирањето на албанската химна на првиот академски час на Државниот
Македонија

ВИДЕО: Ангелов ја преведе албанската химна и прашува – Kаде е верноста кон Македонија?

А1он
Претседателот на Достоинство, Стојанче Ангелов со став дека ВМРО-ДПМНЕ го толерира однесувањето на ДУИ, како што е зачестеното пеење и интонирањето на албанската химна и
Македонија

Кралев го осуди интонирањето на албанската химна на универзитетот во Тетово

А1он
Министерот за образование Панче Кралев порача дека општина Чаир треба да постапи согласно препораките на Државниот просветен инспекторат и во согласност со законските прописи во
Македонија

Учениците Албанци од струшко Подгорци одат на училиште, но нема кој да им предава

А1он
Родителите на учениците од спорните албански паралелки во струшкото село Подгорци како што најавија така и направија. Од вчера продолжија да ги пуштаат децата во
Македонија

Меџити наместо да ги разреши директорите, бара разрешување на министерот за образование

А1он
Градоначалникот на Општина Чаир, Изет Меџити, по упатениот предлог на Државниот просветен инспекторат до него да ги разреши директорите на училиштата, одговори дека наместо тоа,
Македонија

Пријави и најавени откази за директорите на училиштата во Чаир

А1он
Државниот просветен инспекторат поднесе прекршочни пријави и предлози за разрешување на директорите , кои не ја почитуваа одлуката и не ги симнаа таблите со новите
Македонија

Доделени индексите на студентите од социјално загрозени семејства

А1он
Министерот за труд и социјална политика Спиро Ристовски денеска им ги врачи индексите на студентите кои стекнаа право на стипендија врз основа на потпишаниот Меморандум
Македонија

Во понеделник стартува академската година

А1он
Новата академска 2012/13 година стартува во понеделник на јавните и приватните високообразовни установи, информираат од Министерството за образование и наука. Според нивните податоци, годинава се