oae

Свет

Рохани: Бахреин и Емиратите ќе бидат единствените одговорни за последиците од договорот со Израел

А1он
Иранскиот претседател Хасан Рохани изјави дека Бахреин и Обединетите Арапски Емирати ќе бидат единствените „одговорни за сериозните последици“ од нормализацијата на нивните односи со Израел.
Свет

Со посредство на Трамп, потпишани историските договори на Израел со ОАЕ и Бахреин

Горјан Грнчаровски
Во Вашингтон со посредство на американскиот претседател Доналд Трамп беа потпишани историските договори за воспоставување на дипломатски односи на Израел и Обединетите Арапски Емирати и
Свет

Три жртви во две експлозии во Емиратите пред посетата на Нетанјаху

А1он
Три лица загинаа, а неколкумина се повредени во две одвоени експлозии во главниот град на Обединетите Арапски Емирати, Абу Даби и туристичкиот центар Дубаи, соопшти
Свет

Обединетите Арапски Емирати официјално го прекинаа бојкотот на Израел

А1он
Лидерот на Обединетите Арапски Емирати, шеикот на Абу Даби, Калифа Бин Зајед Ал Нахјан денеска издаде указ со кој формално се става крај на бојкотот
Свет

Протести во Палестина против договорот меѓу Израел и Емиратите

А1он
Стотици Палестинци во Појасот Газа протестираа денеска поради договорот, склучен со посредство на САД, за нормализирање на односите меѓу Израел и Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ).
Uncategorized

Нетанјаху: Израел и Емиратите наскоро ќе воспостават авионски врски

А1он
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави денеска дека Израел подготвува директни летови преку Саудиска Арабија кон Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ), како дел од нормализацијата на односите
Свет

ВИДЕО: Емиратите ја лансираа првата ракета на Марс

А1он
Обединетите Арапски Емирати денеска ја лансираа својата прва мисија на Марс од космодромот во Јапонија, што е исто така прва меѓупланетарна мисија на арапска земја.
Свет

Во Емиратите се зголемува бројот на заразените, ќе се тестираат 20 отсто од луѓето

А1он
Обединетите Арапски Емирати планираат да тестираат два милиона луѓе или околу дваесет проценти од населението во наредните два месеца. Овој потег уследи откако бројот на