notar

Економија

Методија Ристоски реизбран за претседател на Нотарската комора

А1он
На редовното Изборно собрание на Нотарската комора на Република Северна Македонија одржано денеска, Методија Ристоски едногласно е реизбран за претседател за мандатен период 2023 –
Македонија

(ВИДЕО) Заев и Дескоска: Нотарските и услугите на извршителите се намалуваат за 50% до 90 %

А1он
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, и министерката за правда Рената Дескоска, денеска одржаа прес конференција на која во детали информираа за усвојувањето
Македонија

(ВИДЕО) За платена сметка од 380 денари, Инфективно на пациентка преку извршител и бара 20.000 денари

А1он
Клиниката за инфективни болести праќа извршители за сметки кои се платени пред повеќе од 2 години. Според информациите до кои дојде А1он, нотарски барања за
Македонија

Законот за бесплатна правна помош да се усогласи со новиот Закон за нотаријат

А1он
Потребна е итна промена на Законот за бесплатна правна помош со цел негово усогласување со Законот за нотаријат за да се избегне изигрување на ранливите
Свет

Меѓународната унија на нотарите против измените на закон за нотаријат

А1он
Меѓународната унија на нотарите се противи на предлог-измените во Законот за нотаријат со кои се воведува обврска за ангажирање адвокат при склучување одредени договори пред