mont everest

Свет

Шерпасите прифатија преговори околу бојкотот на искачувањето на Монт Еверест

А1он
Непалските Шерпаси кои им се водичи на алпинистите при нивното искачување на Монт Евересет, прифатија средба и разговори со алпинистите и нивните штабови, за да
Свет

Најмалку 12 непалски водичи загинале во лавина во подножјето на Еверест

А1он
Најмалку 12 непалски планински водичи загинаа при пад на лавина денеска во подножјето на Еверест, најмасовниот трагичен настан во историјата на највисокиот планински врв во
Свет

Најмалку шест алпинисти загинаа, девет се исчезнати по пад на лавина во подножјето на Еверест

А1он
Најмалку шест непалски планински водачи загинале, а деветмина се исчезнати по пад на лавина во подножјето на Еверест, соопштија непалските власти. Лавината паднала врз патека,