Тројца алпинисти загинаа на Монт Еверест

Од:

Тројца алпинисти загинаа, а двајца се водат за исчезнати,  изјави официјалниот преставник на непалските власти, Гјанендра Шреста.

Шреста, изјавил дека временските услови во петокот и во саботата наутро биле поволни, но дека во текот на денот во саботата тие значително се влошиле, откако започнал да дува силен ветер.

Претпоставките се дека 61-годишниот германски доктор Еберхарт Шаф починал од церебрален едем, како последица од големата надморска височина.

Името на Канаѓанецот со непалско потекло е Шрија Шах, додека сеуште не е потврдено името на корејскиот алпинист.

Би можело да ве интересира

Избегната голема несреќа во Полска, полициско возило удри во спасувачки хеликоптер на автопат

(ВИДЕО) Голема несреќа во Мексико: Силен ветер ја сруши бината на предизборен митинг, има мртви

Едно лице почина, а друго се бори за живот по повреди добиени во лифт во угостителски објект во Штип

Несреќа во Хрватска, загинаа четворица мигранти

Горан Наумовски

Во каменолом во Хрватска несреќно загина работник

(ВИДЕО) Автобус полн со патници падна во река во Санкт Петербург

Горан Наумовски