mobilni

Економија

На мобилен месечно зборуваме над три часа

А1он
Претплатниците во мобилната телефонија во Македонија месечно во просек зборуваат 197,83 минути, а иницираат по 104 повици, покажуваат последните податоци на Агенцијата за електронски комуникации.
Магазин

Смартфон со сензор за земјотрес спасува живот

А1он
Истражувачи од Универзитетот Беркли во Калифорнија и компанијата Дојче Телеком развија нова апликација која користи сензор при движењето на смартфонот за регистрирање на земјотрес, со
Магазин

ХТЦ го објави распоредот за унапредување на телефоните на Андроид 6.0

А1он
Тајванската компанија ХТЦ соошти дека корисниците на нејзините веќе продадени мобилни телефони од актуелната генерација, ќе можат да ги унапредат своите апарти со Андроид 6.0. Компанијата
Магазин

Нов четири инчен „Ајфон“ на база на „Ајфон 5С“

А1он
Откако „Епл“ реши да им парира на конкурентите и да продава телефони од четири инчи, слушнавме многу шпекулации за карактеристиките на новиот „Ајфон“. Според последните, новиот