huavei

Спорт

„Хуавеј“ го повика Гризман на разговори откако фудбалерот ја прекина соработката

А1он
Барселона, 14 декември 2020 (МИА) – Компанијата „Хуавеј“ го повика фудбалерот на Барселона, Антони Гризман, на разговори по повод неговата одлука да ја прекине соработката
Економија

Британија го исклучи Хуавеи од плановите за ширење на 5Г-мрежата

А1он
Британската Влада се откажа од својата намера да и даде на кинеската телекомуникациска компанија „Хуавеј“ ограничена улога во новата брза мобилна мрежа и соопшти дека
Свет

Помпео: Поради однесувањето на Кина, државите ќе размислат за Хуавеј

А1он
Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска изјави дека улогата на Кина во глобалната пандемија на коронавирусот веројатно ќе ги принуди државите да ја преиспитаат својата
Свет

Ненси Пелоси апелира на државите да го игнорираат „Хуавеј“

А1он
Претседателката на Претставничкиот дом при американскиот Конгрес, Ненси Пелоси апелираше денеска на претставниците од земјите учеснички на безбедносната конференција во Минхен да го избегнуваат кинескиот
Свет

„Волстрит журнал“: Хуавеј го злоупотреби пристапот до мрежите наменети за полицијата

А1он
Кинеската технолошка компанија Хуавеј користеше системи наменети за полицијата за да пристапи до мобилните мрежи во повеќе земји, објави денеска „Волстрит журнал“. Весникот повикувајќи се